Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Türkmeneli İnsan Hakları Derneği Referandum İle İlgili Toplantı Yaptı

Türkmeneli İnsan Hakları Derneği, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi tarafından 25 Eylül'de yapılması planlanan bağımsızlık referandumunu reddettiklerini açıkladı.

Okunma: 1639

11.09.2017 12:41

Facebook'ta Paylaş

Türkmeneli  İnsan Hakları Derneği,  Irak Bölgesel Kürt Yönetimi tarafından 25  Eylül'de yapılması planlanan  bağımsızlık referandumunu reddettiklerini açıkladı.İstanbul'da bir otelde bir araya gelen dernek üyeleri  basın açıklaması yaparak özellikle  Kerkük ve Türkmenler'in çoğunlukta yaşadığı yerlerde yapılması planlanan referanduma karşı çıktı. 

Türkmeneli  İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Savaş Avcı " Bilindiği gibi  Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı  Mesut Barzani  Irak'tan ayrılıp Bağımsız Kürt Devleti kurmak için 25  Eylül'de referanduma gideceklerini ilan etmiştir ve bu referandumun asırlardır Türkmen yurdu olan başta  Kerkük olmak üzere tüm Türkmen bölgelerinde de yapılması konusunda ısrar etmektedir. Hatta  Kerkük için -her bir Kürdün canını feda edeceğini- açıklamıştır. Biz Türkmenler asırlardır o topraklarda yaşamış, hatta devletler kurmuş bir toplum olarak Türklüğümüzden asla ödün vermedik. Baskılara, zulümlere, katliamlara rağmen milli direncimizi sürdürdük. Tüm bu aşamalardan sonra artık planın son halkası olarak; bağımsız  KürdistanDevleti'nin kurulması ve  Kerkük başta olmak üzere Türkmeneli coğrafyasının kurulacak olan bu kukla devletin sınırları içine ilhak edilmesi için düğmeye basılmıştır" dedi.

"IRAK'IN BÖLÜNMESİNE KARŞIYIZ"

Irak Merkezi Hükümetine seslenen Savaş Avcı "Her zaman  Irak'ın toprak bütünlüğüne saygı gösteren Türkmenler olarak  Irak Merkezi Hükümeti'ne sesleniyoruz ki; biz  Irak'ın bölünmesine karşıyız ve Kürt bayrağı altında yaşamak istemiyoruz… Eğer Merkezi  Hükümet olarak gerekli önlemleri almadığı takdirde yani referandum engellenmediği takdirde  Irak Cumhuriyeti diye bir ülkenin kalmayacağının bilinmesini istiyoruz" diye konuştu.

"ANAVATANIMIZ TÜRKİYE'YE HAYKIRIYORUZ"

Türkmeneli  İnsan Hakları Derneği Başkanı Avcı "Türk Milletinin kalesi olan anavatanımız  Türkiye'ye de haykırıyoruz: Zor durumdayız. Biz Türkmenlere sahip çıkın.  Birleşmiş Milletler Beyannamesinde yer alan, 'savaş halinde olan bir ülkede durumdan istifade ederek bir etnik gurubun başka bir etnik grubunun topraklarını gasp etmek ve onların haklarını elden alması durumunda  mağdur olan grup, başka bir ülkeden himaye talep etme hakkına sahiptir düsturundan hareketle biz de  Ankara'dan himaye talep ediyoruz.  Türkiye Cumhuriyet Devleti kendi milli güvenliği ve Türkmen soydaşlarının geleceğini göz önünde bulundurarak eli kolu bağlı referanduma seyirci kalmamalıdır…  Musul ve  Kerkük ile ilgili  Türkiye'nin elinde uluslararası antlaşmalardan doğan hakları vardır. Bu haklar Milletler Cemiyeti'nin  29 Ekim 1924 tarihli kararı ve  5 Haziran 1926  AnkaraAntlaşması'nın öngördüğü haklardır" ifadelerini kullandı.

"VATAN TOPRAKLARIMIZI KANIMIZIN SON DAMLASINA KADAR SAVUNACAĞIZ"

  " Türkiye tarihten gelen sorumluluğu olarak biz Türkmenlere kulak vermeli ve  Kerkük'te yapılması istenilen referanduma engel olmalıdır" diyen Avcı sözlerini şöyle tamamladı:  Türkmenler olarak  Ankara'dan isteklerimiz şunlardır: Sınır kapısı Habur'un kapatılması.  Ankara'da bulunan Kürt parti temsilciliklerin kapatılması.  Erbil Türk konsolosunun geri çağrılması.  Erbilve  Süleymaniye'ye düzenlenen uçak seferlerinin durdurulması. Bölgede bulunan Türk şirketlerinin geri çağrılması. Kürt bölgelerinden çıkan petrol sevkiyatının durdurulması; referandumun  Kerkük'de gerçekleştirilmesi, Türkmenlerin yok olması demektir. Çünkü bir milleti millet yapan en önemli şartlardan biri, vatandır. Vatan ise topraktır… Toprak giderse Türkmenler de yok olur. Biz Türkmenler olarak bu topraklara sahip olmanın  bedelini çok ağır  ödedik ve hala ödüyoruz. Şu bilinmelidir ki; şehitlerimizin kanıyla sulanan ecdat yadigarı bu vatan topraklarımızı kanımızın son damlasına kadar savunacağız." 

Haberler

Etiketler: Irak, Referandum, Kerkük, İstanbul, Türkiye, İnsan Hakları, Türkmeneli, Barzani, Kürdistan, BM, Musul, Ankara, Erbil, Süleymaniye
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin