Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Türkmeneli Fikir Kulübü Referandum İle İlgili Bildiri Yayınladı

Türkmeneli Fikir Kulübü, Kerkük'te gerçekleşmesi planlanan referandumla ilgili bildiri yayınladı.

Okunma: 1691

14.09.2017 18:14

Facebook'ta Paylaş

Türkmenlerin ana yurdu Kerkük’te ve özellikle de Kerkük Meclisi’nde, geçtiğimiz aylarda, Türkmenler ile Araplar aleyhine alınan kararlar (bayrak ve referandum), başta Kerkük halkı olmak üzere diğer tüm Türkmen ve Arap halk tarafından kabul edilemez kararlardır. Alınan bu usulsüz kararlar sonrası bölgenin güçlü ülkeleri olan Türkiye ve İran da bunların kabul edilemez olduğunu sert bir dille açıklamıştır. Referandum kararı, Kerkük Meclisi’nde usulsüz ve anayasaya aykırı bir şekilde alınmıştır. Bu karar, Kerkük’te yaşayan insanların büyük tepkisini çekmiş ve Kerkük’ün yeni bir çatışma ortamına sürüklenmesini fitillemiştir. Ayrıca böyle bir kararın alınması özünde Irak Anayasası’na aykırıdır. Çünkü söz konusu anayasanın 140. maddesi önemini yitirmiş olduğu halde Kerkük’ün ihtilaflı şehirler arasında olduğunu zikreder. Kerkük, mevcut düzenlemeler ışığında, resmi olarak Bağdat’a yani Irak Merkezi Hükümeti'ne bağlı bir şehirdir. Bir emrivaki ile statüsünü değiştirmeye yeltenmek, Kerkük’ün, Irak’ın ve hatta bölgenin de geleceğini riske atmak anlamına gelir. 

 

Türkmen olan Kerkük halkının yıllar boyu bölgedeki diğer halklarla dostça ve kardeşçe yaşamasına rağmen yeni bir çatışma ortamının oluşması ihtimali, bölgenin istikrarı adına endişe vericidir. Bu sebeple, Kerkük’te bulunan tüm Türkmen siyasi partiler ile milletvekillerinin ve Bağdat yönetiminin, alınan referandum kararının iptal edilmesi adına verdiği çabalar karşılığını alacaktır. Başta Bağdat yönetimi olmak üzere tüm Türkmen partileri birleşerek bu kararı reddettiklerini açıklamışlardır. Bunun yanı sıra, anayasaya aykırı olan bu referandum kararı, Türkiye’de büyük yankı uyandırmış ve Türk kamuoyu da bu kararın karşısında olduğunu göstermiştir. 

 

Türkmeneli Fikir Kulübü olarak, Irak’ın birlik ve beraberliğinden yana olduğumuzu  belirterek öncelikle yüzde yüz Türk yurdu olan bir coğrafyanın, yapay bir şekilde, hiç ait olmadığı bir kültüre, yalnızca menfaatler sebebiyle bağlanmaya çalışılmasına ve Irak halkının birlikteliğine zarar verecek her türlü girişime karşı çıkıyor; akl-i selimin ve mantığın hakim olacağı bir Irak’ta barış, güven ve diyaloğun hüküm sürmesini arzuluyoruz. Ayrıca Türk kamuoyuna, bizleri yalnız bırakmayarak referandum kararına karşı koyduğu tepkiler dolayısıyla da şükranlarımızı iletiyoruz. 

 

TÜRKMENELİ FİKİR KULÜBÜ

Etiketler: Irak, Kerkük, Musul, Erbil, Telafer, Bağdat, Türkmeneli, Türkmeneli Fikir Kulübü, Türkmen Cephesi, Türkmenler, Araplar, Peşmerge, Barzani, Referandum, Anayasa, İran, Türkiye, Ortadoğu, ABD, Büyük İsrail
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin