Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Türkmen partilerden referanduma ilişkin ortak bildiri

Irak Türkmen Cephesi (ITC), Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi’nin (IKBY) aldığı referandum kararına ilişkin basın açıklamasında bulundu.

Okunma: 2697

09.09.2017 16:22

Facebook'ta Paylaş

ITC yetkilileri tarafından basına yapılan açıklamada, referandumun Irak Anayasası’na ayrırı olduğu ve yasal olmadığı belirtildi.  Yetkililer Irak’ın hassas bir süreçten geçtiğini belirterek, Türkmen halkından referandumu boykot etmelerini istedi.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Sözcüsü Ali Mehdi, Kerkük’ye bugün Türkmen partileri tarafından yapılan basın açıklamasına ilişkin TBA’ya açıklamalarda bulundu.

Ali Mehdi, basın toplantısında sunulan bildiriye ilişkin, “Bugün tüm Türkmen partiler toplanarak bir bildiri yayınladılar. Türkmenler bu referanduma katılmayacaklarını bildirdiler. Irak Türkmen Cephesi (ITC), Türkmeneli Partisi, Türkmen Adalet Partisi, Karar Partisi, Hak Partisi, Türkmen İslami Birlik Partisi, Vefa Hareket tarafından ortak bildiri sundular” şeklinde açıklama yaptı.

ITC Sözcüsü Ali Mehdi, “Ghayemiz, referandumu boykot etmek ve referandum sonuçlarını kabul etmediğimizi iletmekti” dedi.

Irak’ın bazı bölgelerinin hala teör örügüt DEAŞ’ın elinde olduğunu belirten Ali Mehdi, “Kerkük’ün %40 da terör örgütü elinde. Biz bu konularla meşgul olmalıyız. Biz Irak’ın birliğinden yanayız.  Biz Kürtlerle beraber yaşıyoruz” ifadesinde bulundu.

Son olarak Ali Mehdi, aynı vatanda Irak içinde birlik beraberlik içinde yaşamayı istediklerini belirterek, “Bizi birbirimizden ayırmayın. Bu referandum Irak’ı parçalar. Bu referandum Irak’a zarer verir ve başta Kürt halkına zarar veren bir referandum olacaktır” ieklinde değerlendirmede bulundu. TBA

Etiketler: Irak, Kerkük, Erbil, Musul, Telafer, Türkmen Cephesi, Erşat Salihi, 25 Eylül, Referandum, Peşmerge, Barzani, DAEŞ, PKK,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin