Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Türkiye, Rusya ve İran İdlib'e 500'er gözlemci gönderecek

Astana'da taraflar, İdlib'de oluşturulacak "çatışmasızlık bölgesi"nin sınırları konusunda anlaşmaya vardı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, garantör ülkeler Rusya, Türkiye ve İran'ın İdlib'deki çatışmasızlık bölgeleri için 500'er gözlemci göndereceğini söyledi.

Okunma: 2904

15.09.2017 16:51

Facebook'ta Paylaş

Kazakistan'ın başkenti Astana'da 6'ncısı düzenlenen Suriye konulu toplantı kapsamında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, "Bu konuda fikir ayrılığı yaşanmadı. İdlib'deki cephe hattına garantör ülkeler Rusya, Türkiye ve İran gözlemci birimleri gönderecek. Mekanizma ve özel lokasyonlarla ilgili kararlar, garantör ülkelerin mutabakatıyla alınacak" dedi.
Lavrentyev, İdlib'de toplam 1.500 gözlemcinin görev yapacağını da belirtti.
 
Her ülkenin 500'er gözlemci göndereceğini kaydeden Lavrentyev, "Gözlemcilerin görev yapacağı alanlar, anlaşmanın uygulanma sürecinde Rusya, Türkiye ve İran'ın mutabakatı sonucunda belirlenecek" ifadelerini kullandı.
 

DÖRT "ÇATIŞMASIZLIK" BÖLGESİ

Astana'da 3-4 Mayıs'ta düzenlenen 4'üncü toplantıda Türkiye, Rusya ve İran, rejim güçleri ve muhalifler arasında çatışmaların en yoğun olduğu alanlarda "çatışmasızlık bölgeleri" oluşturulmasına karar vermişti.

Beşincisi 4-5 Temmuz'da gerçekleştirilen diğer toplantıda ise garantör ülkeler, Ortak Çalışma Grubu'nun çatışmasızlık bölgelerinin sınırları üzerine çalışmasına devam etmesi kararı almıştı.

Toplantı sırasında ABD ve Rusya'nın, Suriye'nin güneyindeki Dera ve Kuneytra illerini kapsayan çatışmasızlık bölgesinde, ABD'nin de söz sahibi olacağı bir güvenli bölge kurmak için ayrı bir anlaşma yaptığı ortaya çıkmıştı. Yürürlüğe 9 Temmuz'da giren ateşkesi denetlemek için Rus askeri polisi bölgeye konuşlanmıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı, 22 Temmuz'da da Şam'ın doğusunda rejimin kuşatmada tuttuğu Doğu Guta bölgesinde ateşkes için anlaşıldığını ilan etmişti.

Rusya, 3 Ağustos'ta Humus'ta ateşkes sağlandığını duyurmuş ancak anlaşmaya bölgede nüfuzu sınırlı tek bir muhalif grubun imza attığı öğrenilmişti. 

Etiketler: Suriye, İdlib, Şam, Halep, Dera, Hama, Humus, Türkiye, Rusya, İran, Kazakistan, Astana, ÖSO, Esed, Putin
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin