Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği Başlıyor!

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl üçüncüsünü gerçekleştireceği Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği, 20 Temmuz Cuma günü Atatürk Stadyumu Meydanı ile 21 Cumartesi ve 22 Pazar günleri Keles Kocayayla’da yapılacak.

Okunma: 983

13.07.2018 15:24

Facebook'ta Paylaş

Etkinlik kapsamında Kökbörü (Oğlak kapma), Pars ve Kuşak Güreşleri, At Yarışı, Mangala, At üzerinde Ok Atma, Atlı Güreş, Yaya Okçuluğu Aşık Atma gibi atalarımızın oynadığı “Spor, Savaş ve Strateji Oyunları”nın üçüncüsü bu yıl 20-21-22 Temmuz tarihlerinde tarihi Bursa’nın Atatürk Stadyumu Meydanı ve Keles Kocayayla mevkiinde düzenlenecek.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenecek uluslararası şölende; Ünlü dombra sanatçısı Arslanbek Sultanbek ile Kerküklü ses sanatçıları Ahmet Tuzlu ve Osman Avcı’nın konser vereceği şölen süresince Kırgız, Kazak, Kafkas halk danslarımızdan ve aşıkların atışmalarından örnekler sunulacak.

Uludağ’ın eteğindeki tarihi Kocayayla’da; Kazak, Kırgız, Uygur, Özbek, Türkmen, Tatar, Nogay gibi bütün Türk Devlet ve topluluklarının kültürel objeleri, lezzetleri, giysileri de sergilenecek. Ayrıca şölen süresince yaylada kurulan 32 Bozüy çadırının önünde; Kımız yapımı, Süzme Yoğurt ve Kurut Yapımı, Boorsak, Çelpek, Çiğbörek gibi hamur işleri ile Yün eğirme, kilim dokuma, Gelin alma, Beşik toyu, Betaşar (Duvak açma) ve Aksakallar Toyu gibi “geleneksel törenler” ve El Sanatları uygulamalı olarak gösterilecek.  Kurulacak Arasta Çarşısı’nda ise sergilenen geleneksel el sanatları ürünlerinin satışı yapılacak.

Etiketler: Bursa, Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği, Keles, Kocayayla, Uludağ, Türkiye, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Suriye Türkmenleri, Türkmen Ajans, Türkmen, Türkmeneli, Halep, Kerkük, Türkistan, Özbek, Uygur, Kırgız, Kazak, Nogay, Azerbaycan, K.K.T.C, Kafkasya,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin