Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
“Suriyedeki Türkmen kardeşlerimiz yıllardır yaşam mücadilesi veriyor!”

Okunma: 3169

09.08.2017 21:47

Facebook'ta Paylaş

“Dünya birliyi Türkün ölümünü seyr etmeğe doyamadımı?” Bunu Azerbaycanlı siyasi yazar Ülker Musazade demiş.

Onun fikrince Türkmenler Türkün bir parçasıdır: “Biz hepimiz Türküz. İsmimimizin Azeri ve ya Türkmen olması bizim Türk kanı taşımağımıza engel olamaz!

“Her birimiz hepimiz içiniz” şüarı daim biz Türklerin dilimize azber olmalı. Türkmenler hiç bir ülkenin siyasi avı olamaz. Onlar yıllardır büyük mücadileler verdi. Tek istekleri bağımsız ve terrörsüz yaşam tarzı idi. Türkmenlerin bu isteklerini kullanan üçüncü taraflar hep kendi meraklarına hizmet etmek amacıyla Türkmenlerin katliamını devamlı sürdürmekdedir. Aslında Suriyalı Türkmenlerin Azerbaycandakı Dağlık Karabağ bölgesindeki Azerilerle aynı hayatı paylaşması çok ilginç. Her birimiz ermeni terrör örgütü ile iç-içe yaşamak sorunda kaldık. Her birimiz ermeni terrör örgütünün asıl simasını tanıdık, her birimiz üçüncü tarafın siyasi merakları uğruna kurban edilen cocuklarımızın ölümünü seyr etdik...

Bizimle beraber dünya birliyi de hiç bir yanıt vermeden mevcud durumu seyr etdi. Ne için Türkün ölümü dünya birliyi için sakince izlenile bilinen bir durum?

Türkmen yini yaranan bir topluluk diyildir! Suriyeli Türkmenler aslında Orta Asya’dan göç eden Oğuzlar’dır. İslamiyet’in kabulüyle birlikte Türkmen adını Alan Oğuzlar, müslüman ülkelerine göç etmişdi. Türkmenler hem siyasi hem de etnik olarak çok köklü bir geçmişe sahip bir topluluktur. Suriye uzun yıllar diktatörlükle idare edilen, savaşlarla ve iç karışıklıklarla uğraşan Suriye Türkmenlerin hayatı da, ülkenin kaderiyle özdeşleşmiştir. Ancak, en fazla kenara itilen ve ötekileştirilmeye çalışılan millet Suriye Türkmenleri olmuştur. Suriye iç savaşı başladığından beri en yoğun çatışmalar, Türkmen bölgesinde yaşandı ve şu anda yaşanıyor. Şu an 50 bin fazla Suriye Türkmen’inin yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor. Türkmenlerin bulunduğu birçok köyün boşaltıldığı biliniyor. Yerinden edilen yaklaşık 100 bin fazla Suriye Türkmen’i Türkiye’ye, AB ve diğer çevre ülkelere sığınmış durumdalar. Son yılların en tehlikeli gelişmeleri bugün bütün şiddetiyle Suriye Türkmenlerin’in gelecekleri aleyhine işlenmektedir. Suriye’de Türkmenlerin varlığı ve geleceği çok ciddi bir tehlike altında. Ancak, bu tehlikeli gelişmeler dünya birliyini ilgilendirmiyor. Türk dünyası böyle bir katliama ilgisiz ve yanıtsız kalmamalıdır. Her bir Türkün katli uyanışa ve Türkün yaşamı için mücadileye neden olmalıdır!”

Ülker Musazade - Azerbaycanlı Siyasi Yazar.

 

Etiketler: Suriye, Türkmenler, Azerbaycan, Türk, Oğuzlar, Suriyeli, AB
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin