Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
SURİYE'DE KURULMAYA ÇALIŞILAN TUZAK!

"ABD, Suudi Arabistan ve diğer Arap ülkelerinden Suriye konusunda iki ana istediği var, birincisi Suriye'deki ABD askeri operasyonu finansa etmek, ikincisi de Arap aşiretlerini ABD'nin BOP projesine hizmet etmelerine ikna etmek."

Okunma: 20759

30.05.2017 19:42

Facebook'ta Paylaş

Suriye Devrimi Uluslararası ilişkilerdeki bütün birikimleri ve çelişkileri yeniden uyararak harekete geçirdi, siyasi coğrafrayı harekete geçirip cezbederek dönüştürüp değiştirdi ve fiilen bazı kuvvetlerin yükselişine, bazılarının da düşüşüne sahne oldu. Bu nedenle yüz sene önce yapılmış olan Sykes-Picot anlaşması bölgeye hakim olan temel değerlere ters gelmeye başladı kültürel, siyasi, lugavi ve dini koloniyal verasetin kurulmasına yardımcı oldu. Şu anda geçerli olan bölgesel ve uluslararası sistemin kurulmasına katkıda bulunan ulusal devleti oluşturdu. Birinci dünya savaşının akabinde Osmanlı İmparatorluğu’nun çözülmesini takip eden süreçte yapılan uzun ve karmaşık anlaşmalar, konferanslar, pazarlıklar ve çekişmeler neticesinde bölgenin ve Suriye’nin şu anda geçerli olan sınırlarının oluşturulması bu anlaşmanın etkileri ve ayak sesleriydi. Bazı bölgesel ve batılı devletler birtakım etkenler ve gerçeklikleri zorlamak suretiyle Suriye Devrimini uyarlayıp manupile ederek, dış güçlerin çıkarlarını yerine getirebilecek ve yabancı hegemonyayı ve coğrafi değişimi kabul edecek çok sayıda kısıtlı ulusal kimlikler oluşturabilecek  siyasi bir sistem kurmak suretiyle Suriye’yi parçalanmaya sürüklemek istemektedirler parçalama planı bölgesel ve Uluslararası sistemin değişmesine bağlı olduğu için günümüzde bunun değiştirilmesi ve etkilerinin ortadan kaldırılmasının son sahnalarna şahit olmaktayız.

Sünni Arap Aşiretlerine verilmek istenen röl

ABD ve Suudi Arabistan ilişkisi iyiye gitmesi aslında bu bağlamda bir çok dengenin de değişeceğinin habercisi, ilk olarakta Arap Körfez ülkeleri Türikiye yakınlığıyla bilinen Katar’a medya üzerinden saldırılar başlatıldı, saldırıların amacı ise Katar’ın Suriye devrimine verdiği desteği kesmak ve Türkiye’yi Suriye konusunda tek birakmanın yanısıra fıratkalkını bölgesini tekrar inşa etmek için gereken finansı tek Türkiye’ye yüklemek hatırlayacaksın ki Katar’a yapılan saldırının benzeri 15 Temmuz da Türkiye'ye yapılmıştı.

Burada ABD aslında Suudi Arabistan ve diğer Arap ülkelerinden Suriye konusunda iki ana istediği var, birincisi Suriye'deki ABD askeri operasyonu finansa etmek, ikincisi de Arap aşiretlerini ABD'nin BOP projesine hizmet etmelerine ikna etmek.

Rakka operasyonu beklendiği kadarıyla PYD'nin mevcut gücünü beya zorlayacak, Deir ez-Zor ve ebu Kemal bölgesine doğru ilerlemesini de yavaşlatacak bu gelişme ABD'nin Rusya ile bölgedeki nüfuz ve alan kapma yarşını negatif etkilieyecek. Rusya, İran'a bağlı milislerle Çöl yolunu kullanarak Deir ez-Zor’un Güneyine ABD’den önce ulaşmayı ve daha sonra bölgedeki petrol kuylarını ele geçırmek istiyor. Rusya'nın bu planında ki kozu DEAŞ içinde bulunan Çeçen asıllı savaşçıları kendi planına göre yönlendirme şansı olması.

Suudi Arabistan’sa Sünni Arap aşiret reislerini, ABD ile hareket etmek için ikna edecek, zatan Suriye'nin Cezire bölgesindeki en büyük Arap aşireti ANİZE'de PYD'ye destek veriyor. 2016'da kurulan NUHKBA (seçkin) tugayları bu planın bir parçası. Suudiler, Sünni Aşiret reislerine bir yandan Irak’ta düşdüğümüz hataya Suriye’de düşmeyelim ABD ile hareket ederseniz sizi iktidara taşıycaklar bir yandan da Ruslar, İran’la hareket ediyor diyerek aşiret reislerini ABD’nın safına kazanmaya çalışıyor buda uzun vade de PYD’ye bölgede kendini toparlamak için önemli bir şans tanımakta.

Türkiye'ye karşı kullanmak istenen koz

Fırat Kalkanı hareketi hem PYD’nin hemde ABD koridorunun Akdenize bağlanma yolunu kesti, buna karşılık ABD, Suriye’de B planını devreye soktu. ABD, Türkiye'nin Suriye'de önünü kesmek için Suriye’nin güneyinde ve orta bölgelerinde faaliyet gösteren bazı ÖSO guruplarına bundan sonra size silahı ve lojistik desteği Ürdün üzerinden vereceğiz demesi, aslında bunu söylerken ÖSO'ya Türkiye'den uzaklaşın demek istemesi.

Bu plana bağlı olarak Rakka opersyonu öncesi ABD uluslararsı STK'ları toplayarak Rakka’da alınması gereken tedbirler hakkında insani eylem planını hazırladı plana göre insani yardımlar bile Ürdün üzerinden tedarik edilecek ve bütün bunların amacı Suriye konusunda Türkiye’yi devre dışı bırakamak. Ve son olarakta Suriye petrolünü İsrail ve Ürdün aracığıyla Akdeniz üzerinden piyasaya sürmek.

Buna karşı Türkiye hızlı bir şekilde merkezi ordu yapısına sahip güçlü bir ordu kurması gerekiyor, çünkü ÖSO’nun en büyük sıkıntılarından birisi küçük guruplar ve farklı ideolojiklerden oluşması. ayrıca Türkiye, İdlib’teki gurupları da kendine bağlamak için çaplı bir siyasi ve askeri müdahele gerekmektedir. ABD neden Türkiye’yi Suriye’de kuşatmak istesin ki diye de sorarsanız bunun cevabı da batılı güçler, Suriye’yi bölmek istiyorlar ve Türkiye bölünmenin önündeki en büyük engel olarak görüyorlar. 

 

Nasır Türkmeni - Türkmen Siyasetçi ve Araştırmacı

Etiketler: Suriye, Türkiye, ABD, Rusya, Esed, İran, ÖSO, DAEŞ, PYD, İsrail, Irak, Ürdün, STK, Fırat Kalkanı
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin