Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Suriye Türkmenleri Sancağını Seçti!

Türkiye’nin desteği ile Suriye’de terörden özgürleştirilen bölgelerde hayat normale dönüyor sivil toplum güçleniyor.

Okunma: 815

19.11.2018 18:54

Facebook'ta Paylaş

Suriye Türkmenleri; Suriye Türkmen Meclisi’nin önderliğinde Halep’in Çobanbey kasabasında sancak kongresinde toplandı.

Kongreye Halep, İdlib, Bayır-Bucak, Rakka, Hama, Humus, Tartus, Dera, Golan ve Şam Türkmenlerini temsil eden üç yüz elli civarında delege katıldı.

Kongrenin açılış konuşmasını Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Dr. Muhammed Vecih CUMA yaptı. Sonrasında ise Suriye’nin çeşitli bölgelerinden delegeler söz aldılar. Açılış konuşmasına Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’a teşekkür ederek başlayan Cuma; Milletimiz bizden bir talepte bulundu, çeşitli sancaklar kullandıklarını ve artık tek bir sancak altında toplanmak istediklerini söyledi, biz de bugün bu isteği demokratik bir şekilde yerine getiriyoruz dedi. Gerçekleştirilecek demokratik seçim sonrasında kabul edilen sancağı tüm Türkmenlerin başının üzerinde taşıması gerektiğini söyleyen Cuma, delegelerin demokratik seçimine saygı duyacağız; insan haklarına saygı gösteren, demokratik bir toplum olarak sancağımızla Özgür Suriye’de Arap ve Kürt kardeşlerimizle beraber hür ve müreffeh bir şekilde yaşayacağız dedi.

Kongreye Suriye Türkmen Meclisi üyeleri; Suriye Türkmen Toplumu’nun kanaat önderleri; Suriye Türkmen Askeri Grup Komutanları, Türkmen Sivil Toplum örgütü liderleri, Türkmen Medya kuruluşları temsilcileri ve Suriye’nin Türkmen bölgelerinden temsilciler katıldılar. Özellikle Türkmen Dağı’ndan gelen askeri komutanlar ve sivil toplum örgütü liderleri kongrede büyük ilgi gördüler.

Önerilen dokuz sancak arasından yapılan oylamada ezici çoğunlukla seçilen sancak Suriye Türkmenlerinin sancağı olarak göndere çekildi. Sancaktaki mavi renk Türklüğü, kırmızı renk şehit kanlarını, beyaz renk ise evrensel insani değerleri simgeliyor. Sancaktaki hilal ve yıldız ise İslamiyet’i remzediyor. 

Bölgedeki huzur ve güvenliğin işareti olan bu kongrenin ardından Türkiye’den bölgeye geri dönüşlerin de artması bekleniyor. 

Etiketler: Suriye, Suriye Türkmenleri, Türkmen Bayrağı, Halep, Şam, Hama, Humus, Bayır Bucak, Tel Abyad, Çobanbey, Türkmen Dağı
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin