Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Kerkük'ün Geleceği Marmara Üniversitesinde Konuşuldu

İstanbul Marmara Üniversitesinde saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan konferansta Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Tütüncü, Kerkük'ün dünü ve bugününü öğrencilere anlattı.

Okunma: 1661

19.10.2017 16:35

Facebook'ta Paylaş

Tütüncü, Türkmenlerin Osmanlı sonrası bölgede yaşadığı baskılar, zulümlere ve Kürtlerin başta Kerkük olmak üzere Türkmen yurtlarına yerleşmesine yer verdiği konuşmasında Türkmeneli'nde ve özellikle de Kerkük'te Saddam'ın 35 yılda yapmadığı Araplaştırma'yı Peşmerge'nin 5 Yılda 10 katını bölgeyi Kürtleştirerek yaptığını söyledi.

Tütüncü, DAEŞ'in Musul'a girmesini fırsat bilen Peşmerge'nin Türkmen yurtlarını koruma bahanesiyle işgal edip Dış güçlerden aldığı destekle meydan okuyarak bölgede sözde bağamsızlık referandumu yaptığını, Bağdat yönetimi, Türkiye ve İran'ın referandumu iptal et çağrılarına kulak tıkayan Peşmerge güçlerinin zayıf Irak Ordusu karşısında saatler içerisinde çöktüğünü belirtti.

Yoğun katılımın olduğu konferansta öğrencilerin sorularını yanıtlayan Tütüncü, Türkiye'nin Suriye ve Irak Türkmenleri konusunda uzun vadeli milli bir politasının olması gerektiğini dile getirdi.

Konferansın sonunda Türk Kültürü Kulübü Başkanı Veli Akın tarafından Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Tütüncü'ye günün anısına bir plaket edildi.

Etiketler: Irak, Kerkük, Erbil, Musul, Telafer, Tuzhurmatu, Mendeli, Türkmeneli, ITC, Türkmen Cephesi, Bağdat, Süleymaniye, Habur, Ovaköy, Barzani, Talabani, ABD, İsrail, Peşmerge, Necmeddin Kerim, Vali, Haşdi Şabi, İran, Türkiye, İstanbul, Marmara Üniversitesi
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin