Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Hikmetyar: 30 bin Afgan, Suriye ve Irak’ta savaşıyor

Afganistan eski Başbakanı ve Hizb-i İslam'ın lideri Gülbeddin Hikmetyar, en az 30 bin Afgan'ın Suriye ve Irak’ta savaştığını söyledi.

Okunma: 2721

31.07.2017 14:55

Facebook'ta Paylaş

Afganistan Hizb-i İslami Partisi lideri Gülbeddin Hikmetyar, Kâbil’de yaptığı basın açıklamasında yabancıların Afgan vatandaşları Suriye ve Irak’taki savaşta kullandığını açıkladı.

Hikmetyar, Afganistan’da yaşanan şiddetten endişe duyduğunu, savaşın ülkeye dışarıdan dayatıldığını ve Afgan vatandaşlarının kanının yabancılar için petrolden daha değersiz olduğunu belirtti.

Hikmetyar, Afgansitan’da bulunan yabancı unsurların kendi çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini ve aynı zamanda Afgan vatandaşları ülkeleri dışındaki sorunlarda kullandıklarını ifade etti.

Afgan vekillerde, İran’a çalışmak için göç eden Afgan vatandaşların “Kutsal Savaş” bahanesiyle Suriye ve Irak’a götürüldüğünü açıkladı.

Afganistan Devlet Televizyon’u RTE’nin  yayınladığı raporda, İran’ın Suriye’ye gönderdiği, Devrim muhafızları çatısı altında savaşan binin üzerinde Şii Afgan’ın Suriye’deki çatışmalarda öldüğü belirtildi.

Rapor’da İran’ın Afgan mültecileri, para ve ikamet karşılığında Suriye’deki savaşta kullandığına dikkat çekildi.

Etiketler: Afganistan, Hizb-i İslami Partisi, Gülbeddin Hikmetyar, Kâbil, Suriye, Irak, İran, RTE, Devrim Muhafızları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin