Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Hariri, Esed Yargılanmalı, Rusya’nın Esed’e Desteğine Son Verilmeli

Yüksek Müzakere Heyeti Başkanı Nasır el-Hariri, Birlemiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Steffan De Mistura’nın açıklamalarına ilişkin olarak “En hafif nitelemeyle “Şaşkınlık verici ve hayal kırıklığına uğratıcı” ifadelerini kullandı.

Okunma: 1641

09.09.2017 16:48

Facebook'ta Paylaş

Hariri, İstanbul’da gerçekleştirdiği basın toplantısında şu ifadelere yer verdi;

“De Mistura bizim siyasi çözüm konusunda ne kadar gayretli olduğumuzu ve Esed rejimin siyasi çözüme karşı çıktığını açık bir şekilde gördü. Her seferinde De Mistura’dan BM’ye siyasi sürecin nasıl tıkandığını ilişkin gerçekçi bir rapor sunmasını bekliyoruz, ancak sessiz kalıyor.  Bu Esed rejimine işlediği suçları sürdürmesi için yeşil ışık yakıyor.”

BM Özel Temsilcisinin uluslararası kararları bir kenara bırakarak anayasal düzenleme ve iktidarın paylaşımından söz etmesinin kabul edilemez olduğunu dile getiren Hariri, bu ifadelerin Suriye’de Geçici Yönetim Kurulu üzerinden siyasi geçişi ön gören Birinci Cenevre Beyanı’nın ruhuna aykırı olduğunu söyledi.

Hariri, “Anlaşma, Esed’siz bir geçişi ön gören Suriye halkının taleplerine karşılık vermediği sürece başarılı olamaz” şeklinde konuştu.

Hariri, Suriye’de Beşar Esed’in liderlik ettiği savaş suçlularının olduğuna dikkati çekerek, BM’nin durumu bu ciddiyetle ele alması gerektiğini söyledi.

BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu'nun kimyasal silah kullanımına ilişkin raporunun incelenmesi ve Esed rejiminin yargılanması için BMGK’ye toplantı çağrısı yapan Hariri, Beşar Esed başta olmak üzere suçluların yargı önünde hesap vermesi gerektiğini kaydetti.

Hariri’nin, Rusya’nı Esed rejiminin suçlarına ortak olmasının ve Esed’in yargılamadan kaçmasına yardım etmesinin engellenmesi gerektiğini belirterek, “BM’de olağanüstü bir toplantı yapılarak BMGK’nın 2118 sayılı kararının 21.maddesi hayata geçirilmelidir” dedi.

Etiketler: Suriye, SMDK, YMK, BM, AB, ABD, Rusya, De Mistura, Esed, BMGK, Rusya, İstanbul
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin