Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
HAMA OPERASYONUNUN HEDEFİ TSK VE ÖSO

Okunma: 7225

21.09.2017 15:00

Facebook'ta Paylaş

Kazakistan’ın başkenti Astana’da 14-15 Eylül tarihlerinde yapılan müzakereler öncesinde RUS ve ESED heyeti toplantından çıkacak her türlü ihtimale karşı, Hama’nın Selamiye ilçesi kuzey doğusundaki Ebu Dali köyünde HTŞ heyeti ile bir görüşme yaptı. Astana’daki müzakerelerin 6’ıncı turundan İdlib’in çatışmasızlık bölge ilan edilmesi ve TSK’nın bölgeye müdahelesi bekleniyordu. TSK’nın İdlib’e girmesi ve Suriye’de alanını genişletmesini istemeyen Rusya ve Esed/İran, bu ihtimal karşısında Astana’daki müzakerelerden çıkacak anlaşmayı ihlal etmek için HTŞ ile anlaştı.

Rus, Esed ve HTŞ heyeti arasında Hama’nın Selamiye ilçesi kuzey doğusundaki Ebu Dali köyünde yapılan görüşmede; HTŞ ve müttefikleri, Hama’da rejime karşı operasyon başlatacak, Rusya ve Esed’de Türkiye ile ilişkileri iyi olan HTŞ karşıtı Sukur Şam ve Ahrar Şam karargahlarını vuracaktı. Evet öylede oldu HTŞ ve müttefikleri, Hama cephesinde operasyon başlattı, Rus ve Esed uçakları’da Sukur Şam ve Ahrar Şam karargahları ile birlikte bölgedeki hastane ve okulları vurdu. Rus uçaklarının saldırılarından Sukur Şam genel komutanı Ebu İsa Şeyh son anda kurtulurken Ahrar Şam komutanlarından Hüsam Selame’nin evi hedef alındı.

Ebu Dali görüşmesinde anlaşmaya varılan bir diğer konu ise Hama’nın doğusunda Akeribat’ta kuşatma altındaki 800 DAEŞ’linin İdlib’e taşınmasıydı. Hama operasyonu başladı ve dakikalar içerisinde HTŞ ve müttefikleri önemli bölgeleri ele geçirdi (rejim teslim etti). Sıktığı her kurşunun videosunu yayınlayan HTŞ ve müttefikleri, bu operasyondan (tiyatrodan) pek bir görüntü yayınlamadı çünkü sözde operasyon esnasında Akeribat’taki DAEŞ’liler Morik kasabasına otobüslerle taşınıyordu. Rusya ve Esed bu anlaşmada üzerinde düşeni yerine getirdi ve 300’ü geçtiğimiz aylar içerisinde Rakka’ya giden Cundul Aksa’lı olmak üzere 800 DAEŞ’li teröristi Cevlani’ye teslim etti. HTŞ ve müttefikleri’de Hama cephesinde ele geçirdikleri bölgelerden geri çekildi. Cevlani bu anlaşmayla düşman gördüğü TSK ve ÖSO’ya karşı savaşacak adam kazandı. Rusya ve Esed’de Türkiye’yi HTŞ ile oyalarken diğer bölgeleri rahatça ele geçirmek için zaman kazandı.

Bölgedeki hakimiyetini kaybetmek istemeyen Cevlani’nin HTŞ’si geçtiğimiz haftalar içerisinde TSK ve ÖSO’nun olası İdlib müdahelesine karşı birlikte hareket etmek için Afrin’de PYD ile görüşmeler yaptı.

HTŞ eski şura meclisi üyelerinden Hüsam Atraş geçtiğimiz günlerde twitter hesabından yaptığı açıklamada, Cevlani’nin HTŞ şura meclisinde İran’la siyasi ilişki kurmayı önerdiğini, Türkiye’nin siyasetten anlamaz eşek olduğunu, İran’ın siyasetten anladığını ve müttefiklerinin yanında durduğunu söylediğini iddia etmişti.

Halep’in kuzeyinde DAEŞ’e karşı Fırat Kalkanı harekatı ile başlatıldığında da eski adıyla Şam Fetih Cephesi olan HTŞ, Türkiye ile hareket etmenin haram olduğunun fetvasını vermişti ve Fırat Kalkanı’na katılan ÖSO gruplarını mürted ilan etmişti.

Terör örgütü PYD/PKK’nın Suriye’nin kuzeyini ele geçirmesinden rahatsız olmayan fakat TSK ve ÖSO’nun Cerablus,Bab ve Azez hattında onun önünü kesmesinden rahatsız olan bu el-kaideciler kime hizmet ediyor dersiniz, Cevabı size...

 

Hüseyin Bozan - Türkmen Ajans Genel Yayın Yönetmeni.

Etiketler: Suriye, İdlib, Hama, Rusya, Esed, HTŞ, ÖSO, TSK, Kazakistan, Astana, DAEŞ, Cundul Aksa, PYD, PKK, Fırat Kalkanı, Cerablus, Azez, Bab, Halep, Cevlani
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin