Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
FIRAT KALKANI BÖLGESİNDE YAŞANAN OLAYIN PERDE ARKASI

Fırat Kalkanı bölgesinde Havar Kilis Operasyon Odası’na bağlı 27 grup ile Cephet’ül Şamiye Kitlesi arasında son iki gündür yaşanan olayı sizler için ele alalık.

Okunma: 13289

15.10.2017 21:11

Facebook'ta Paylaş

Fırat Kalkanı bölgesinde bulunan Sultan Murat Kitlesi, Nasr Kitlesi ve Milli Muhalif Kitlesi geçtiğimiz günler içerisinde bölgedeki grupları tek komutada birleştirmek ve ticari sınır kapılarından elde edilen gelirleri gruplar arasında eşit şekilde dağıtmak için bir toplantı düzenledi, toplantıya kapıların denetimini elinde bulunduran Cephet’ül Şamiye Kitlesi’de davet edildi ama sınır kapılarından elde ettiği güç ve rantı kaybetmemek için katılmadı. Toplantıda Birleşik Komite Meclisi kuruldu ve Fehim İsa meclisin genel komutanı oldu.

Aradan bir kaç gün geçtikten sonra gruplar tekrar toplandı, Cephet’ül Şamiye Kitlesi toplantıya davet edilmesine rağmen yine katılmadı ve Bab’ül Selame sınır kapısını bölgedeki gruplara danışmadan Cevad Ebu Hatib liderliğindeki Geçici Hükümet’e devrettiğini ilan etti. Çok geçmeden Cephet’ül Şamiye’nin kurduğu oyun ortaya çıktı, kapıyı şekli olarak Geçici Hükümet ‘e devreden Cephet’ül Şamiye denetimini yine kendi elinde bulunduruyordu.

Havar Kilis Operasyon Odası’na bağlı 27 grup, Cephet’ül Şamiye’ye Münbiç hattındaki Humran kapısının denetimini kendilerine devretmesini talep ettiler, Cephet’ül Şamiye bunu da reddeti ve bölgeye çok sayıda asker sevk etti. Bunun üzerine Havar Kilis Operasyon Odası’na bağlı gruplar Humran bölgesine birlikler sevk ettiler, Sultan Murat Tümeni’ne bağlı bir birlikte köydeki sivilleri olası çatışma yaşanması durumda arada kalmamaları için köyden çıkarmaya gittiğinde Cephet’ül Şamiye gelen birliğe ağır silahlarla ateş açtı, bir aracı isabet etti Sultan Murat Tümeni’ne bağlı 3 askeri de yaraladı. Sultan Murat Tümeni askerlerine ateş açan grup (Cephet’ül Şamiye) daha sonra 3 araçla terör örgütü PYD denetimindeki bölgeye kaçtı.

Olayların büyümesi üzerine bölgedeki aşiret önderleri ve Suriye İslam Meclisi ateşkes çağrısında bulundu, Sultan Murat Tümeni ve beraberindeki Havar Kilis Operasyon Odası grupları kabul ederken Cephet’ül Şamiye kabul etmedi ve Sultan Murat Tümeni denetimindeki Türkmen Bareh kasabasına saldırdı. Bölgede şu an çatışmalar devam ediyor ve her iki taraftanda yaralılar var.

Not: yıllık geliri 30 milyon dolar olan kapıyı Cephet’ül Şamiye 5 yıldır kontrol ediyor ve söz konusu kapıdan terör örgütü PYD’ye silah sevkiyatı yapılıyordu.

 

Etiketler: Suriye, Halep, Fırat Kalkanı, Azez, Cerablus, El Bab, Çobanbey, Münbiç, Sultan Murat Tümeni, Cephet'ül Şamiye, Havar Kilis, PYD, Suriye İslam Meclisi
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin