Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Barzani Kürt Devleti Kurabilir mi?

Kürtlerin, Dicle ile Fırat nehri havzalarının yukarı kısmını oluşturan Kuzey Irak’ta (Irak’ın kuzeyi)bağımsızlık istekleri yeni değildir. Irak Kürtlerinin ilk siyasi hareketleri, 1930'larda başlayarak günümüze kadar gelmiştir.

Okunma: 8323

08.08.2017 23:01

Facebook'ta Paylaş

Kuzey Irak, günümüzde Türkmenler, Araplar ve Kürtlerden oluşan Irak’ın etnik gruplar açısından en karmaşık ve etnik çekişmelerin en hareketli olduğu yerdir. Temeli aşiretlere dayanan Kuzey Irak’taki Kürtler diğer etnik gruplarla olduğu gibi kendi aralarında da çekişmeler yaşamaktadır. Bir araya gelemeyen Kürtler çok sayıda siyasi parti kurmuşlardır. Bu partiler içinde önemli çoğunluğa sahip olan iki parti vardır.  Birincisi Barzaniler tarafından kurulan ve yönetilen Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) diğeri ise Talabaniler tarafından kurulan ve yönetilen Kürdistan Yurtseverler Birliği Partisi (KYB)’dir. Bölgede önemli aktör olma isteğinden dolayı iki parti arasındaki çekişme bugüne kadar gelmiştir.

Peki, bir Kürt Devleti kurulabilir mi?

Objektif olarak bakıldığında bir devlet kurulmasını sağlayacak şartlar oluşmamıştır. Bu durumu şöyle sıralayabiliriz…
Irak'ın kuzeyinde Mesut Barzani'nin lideri olduğu KDP dışındaki diğer üç büyük siyasi parti, KYB, Goran Hareketi ve İslami Toplum Partisi (Komela), bağımsızlık yönündeki referanduma henüz tam destek vermemişlerdir.

Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetiminde ekonomik ve mali kriz devam etmekle birlikte çalışanlara maaşları zamanında ödenememekte ve işsizlik problemi yaşanmaktadır. Kurulacak bir Kürdistan hayallerinin yaşayabilirliği için enerji kaynaklarına sahip olunması ve bunu dünya pazarlarına ulaştırılması gerekmektedir. Ancak, Irak Anayasasına göre bu kaynakları kullanma yetkisi merkezi hükümete aittir. Buna rağmen kaçak yollarla petrolü pazarlayan Bölgesel Kürt Yönetiminin tek müşterisi İsrail olmuştur. Diğer devletler kaçak yollarla almayı kabul etmemiştir (örneğin Ürdün). Durum böyleyken referandumda halkın desteğinin alınıp alınamayacağı da tartışma konusudur.
Kimler “Kürdistan”ın kurulmasına destek veriyor?

İsrail ve ABD.

Aslına bakılırsa Barzani’nin kendi gücünün zayıf olduğu, ABD ve İsrail’den destek aldığı açıkça görülebilmektedir. Yalnız burada dikkat çekici olan, ABD’nin son dönemde Barzani’den çok PKK ve PYD ile ilişkileri artırması, gönderdiği silahlarla resmen bir ordu kurdurmaya çalışmasıdır.
Bölge ülkeleri Türkiye ve İran ise Kürdistan kurulması yönünde yapılacak olan referanduma sıcak bakmamakta…Bu durum karşısında Türkiye ne yapmalı?
Kuzey Irak, Türkiye için Ortadoğu’ya açılan bir kapıdır. Kuzey Irak’ta bulunan etnik, dini ve sosyal yapı, bu bölgeye sınırı olan Türkiye, Suriye ve İran ile Körfez Ülkeleri açısından da önemlidir. Çünkü Kuzey Irak’ta bulunan etnik grupların bu ülkelerde de uzantılarını bulunmaktadır ve ilerleyen dönemlerde bu devletlerden toprak talepleri olacaktır. Her ne kadar Barzani, Batılı güçlerden aldığı destek ile ..."diğer Kürtlerden bize katılmalarını istemeyeceğiz ancak onları, hükümetleriyle, müzakereler üzerinden, çaba göstermeleri ve haklarına ulaşmaları için cesaretlendireceğiz" şeklinde özgüvenli söylemlerde bulunmuşsa da bunun çok inandırıcı olmadığının da işaretlerini vermiştir.

Türkiye’nin kendisine yönelecek tehdide karşı, petrol boru hattı vanalarını, Habur sınır kapısını ve Mersin Limanını kapatmalıdır. ABD’nin teşvikiyle Kuzey Irak’a yapılan yatırımlar gözden geçirilmeli, Barzani’ye ait Türkiye’deki paravan şirketler kapatılmalıdır.
Kürdistan'ın kurulması, Türkiye ve bölge için olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Bunun için Suriye ve Irak’ın içinde bulunduğu durum dikkate alındığında öncelikle Türkiye ve İran birlik içinde hareket etmeli, Rusya’da bu konuda ikna edilmelidir.

Irak’ta ki Kürtler tarih boyunca bölgede çıkar kavgası içerisinde olan devletler tarafından kullanılmış ve bugünkü sürece gelmiştir. Sonuç olarak, PKK'nın Türkiye'nin güneydoğusunda bir Kürt Devleti kurma hayali ne ise bir kedi bile vermem diyen babadan oğula geçen bağımsızlık özlemi olan Mesut Barzani'nin de en büyük hayali Irak'ın kuzeyinde IŞİD bahane edilerek bir Kürt Devleti kurma fikri Türkiye için aynı şeydir...

Yeşim Demir

Etiketler: Irak, Barzani, Türkmenler, Araplar, Kürtler, KYB, Goran, KDP, Komela, Kerkül, Erbil, Süleymaniye, Peşmerge, Ürdün, Petrol, ABD, İsrail, PKK, PYD, Türkiye, Suriye, Ortadoğu, Kürfez, Rusya, IŞİD, İran
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin